2015. jan 07.

Vállalkozási szerződések

írta: Cégvezetés
Vállalkozási szerződések

Nem tudom ki, hogy van vele, de nálam már hagyomány, hogy minden évben a szerződések rendbetételével kezdem az évet. Sok vállalkozás úgy működik évekig, hogy nincs is semmiféle szerződése se a vásárlóival, se a beszállítóival, de legfőképpen a szolgáltatókat szokták kihagyni a szerződéskötésekből. Aztán egyszer csak történik valami baj és akkor rögtön mindenki azt kérdezi: Jó, jó, de mi van a szerződésben leírva? Ja, kérem olyan nekünk nincs. Legyen.

Természetesen az eseti, kisösszegű vásárlók, beszállítók esetében el lehet ettől tekinteni. De a rendszeres kapcsolat esetén, mindenképpen ajánlott. id-100245373.jpg

-------------------------------------

Miért és hogyan is kell kötni ezeket?

  1.       Ma már bárhol találsz letölthető szerződésformulákat, ha nem szeretnél külön ügyvédet megbízni ezzel. Itt megnézhetsz egy ilyen oldalt, akik több szerződésformában is segítséget nyújtanak neked.

 

  1.       Az itt megadott adatok alapján történik majd a későbbiekben a számlázás. Így nem lehet gond azzal, hogy elírás történt az adatokban vagy nem is élő céggel kötöttél szerződést.

 

  1.       Ez utóbbi nagyon fontos. Neked jó gazda módjára kell eljárnod. Azaz meg kell győződnöd arról, hogy akivel üzleti kapcsolatban vagy az valóban egy létező cég és a szerződést arra jogosult személy írta alá. Az a legjobb, ha a cégkivonat is a szerződés mellékletét képezi és be kell kérni az aláírási címpéldányt is. Ezek azért is fontosak, mert általában a szerződés aláírásakor a két szerződő fél nem egy időben írja alá a dokumentumot.

 

  1.       A szerződésben amennyiben fizetési módnál az átutalás van megjelölve, akkor érdemes a fizetési határidő és a vásárlási limit megadása is. Mindkettőt érdemes felülvizsgálni évente legalább egy alkalommal, hogy a leírtak ne akadályozzák a közös munkát. Manapság a szerződések legfontosabb része ez. Ügyelj rá, hogy mindkét fél betartsa a fizetési megállapodást. Kövesd a kintlévőségeidet és mihamarabb kezd el a lejárt számlák behajtását.

 

  1.       Sokan nem szokták figyelni, de az utolsó pontja is igen lényeges a szerződésnek. Ez általában az szokott lenni, hogy a felek vitás esetben melyik bírósághoz fordulhatnak. Ha nagy a távolság a két szerződő partner között (pl.: a megrendelő debreceni, a szállító zalaegerszegi), akkor érdemes egy köztes város bíróságát megadni. Egy esetleges per esetén igen sokat kellene utazni az egyik félnek. id-100245639.jpg

 

----------------------------

Miért is kezdem a évet mindig a szerződések rendbetételével?

# Ellenőrzőm, hogy mindegyik meg van-e?

## Átnézem a fizetési részeket.

### Rendezem, csoportosítom a gyorsabb kezelések érdekében.

#### Amennyiben éves szerződésekről van szó, akkor megkötöm a következő évre is.

 

Remélem írásaimat olvasva találsz hasznos, érdekes vagy akár csak elgondolkodtató bejegyzést is. Ha szeretnéd még több gyakorlati tapasztalatot, akkor gyere és kövess a Facebookon is.

 

Szólj hozzá

szerződés kereskedelem vállalkozás cégvezetés